Zima je obdobím, které je typické zvýšenou nemocností. Děje se tak především díky nedostatku slunečního svitu, nízkým teplotám a také stresu. Nepomáhá ani to, že se téměř nedá vyhnout pobytu v rizikovém prostředí. Přesto lze riziku onemocnění předcházet. Především tak, že posílíte svoji imunitu.
Nepřestaňte se hýbat
Více než studené počasí se na horším zdraví podepíše psychika a nižší aktivita. Proto jedno z nejdůležitějších preventivních opatření by měla být péče o psychickou pohodu. Ani v chladném počasí se nevzdávejte cvičení nebo fyzické aktivity. Pohyb vyplavuje do těla endorfiny (hormony štěstí). Kromě toho, kdykoli kdy vysvitne slunce, pokuste se venku strávit alespoň 15 minut. Doplníte si tak zásobu vitamínu D. Ten mimo jiné podporuje buňky T-lymfocyty, které pomáhají s likvidací virů a bakterií.
Co jíst
Se zimou přichází i změna jídelníčku – z lehkých jídel na ty hutnější, kořeněná. Což je dobře. Koření je v zimě prospěšné, protože prokrvuje sliznice a tím zvyšuje jejich odolnost proti průniku nemocí. Sáhněte proto po pepři, sušeném zázvoru, chilli či paprice. Dobře zafunguje i česnek, pórek nebo cibule. Kromě jiných vitamínu zvyšte také přísun selenu a zinku. Pokud je to možné, doporučuje se omezit konzumaci alkoholu. K jeho odbourání totiž potřebuje tělo vitamín B, hořčík a kyselinu listovou. To vše pak chybí imunitnímu systému.
Základní návyky
Osvojení si hygienických návyků patří také k jednomu ze základních způsobů prevence nemocí. Jedná se především o důkladné mytí rukou. Hlavně po návratu domů či před jídlem. Také je dobré pohlídat si, abyste si příliš nesahali na obličej. Lidé si na něj nevědomky sahají každé 4 minuty. Hlavním vstupem původců nemocí do těla je především sliznice v ústech a nose a také kůže.