Jak je to s masem? Opravdu nám tak škodí?

autor: | 05. 09. 2024

Maso: přítel nebo nepřítel?

O tom, zda je maso součástí zdravého jídelníčku, se vedou dlouhé debaty. Pojďme si společně rozebrat nejčastější mýty a fakta o konzumaci masa.

Mýtus 1: Maso se v těle nerozloží.

Pravda je taková, že naše tělo je dokonale vybavené na trávení masa. Žaludeční kyseliny a trávicí enzymy ho rozloží na jednodušší látky, které naše tělo dokáže využít.

Mýtus 2: Maso je plné škodlivých tuků a cholesterolu.

Ačkoli to bylo dlouho považováno za pravdu, nejnovější výzkumy ukazují, že nasycené tuky a cholesterol nejsou tak škodlivé, jak se dříve myslelo. Naše tělo si cholesterol vyrábí samo a ten z potravy má na jeho hladinu jen malý vliv.

Mýtus 3: Maso způsobuje srdeční choroby a cukrovku.

Studie prokázaly, že konzumace nezpracovaného červeného masa není přímo spojena se zvýšeným rizikem těchto onemocnění. Riziko se zvyšuje spíše u zpracovaného masa, jako jsou uzeniny a párky.

Mýtus 4: Lidé jsou přirozeně býložravci.

Náš trávicí systém je uzpůsoben ke konzumaci jak rostlinné, tak živočišné stravy. Naši předci jedli maso po tisíce let a naše těla si na to zvykla.

Mýtus 5: Maso poškozuje kosti.

Naopak, dostatečný příjem bílkovin, které maso obsahuje, může přispět k pevnosti kostí a snížit riziko osteoporózy.

Jaké maso a jak často?

Pokud se rozhodnete maso zařadit do svého jídelníčku, vybírejte kvalitní, nezpracované maso a připravujte ho zdravými způsoby (vaření, pečení). Vyhněte se smažení a grilování na vysokých teplotách, při kterém vznikají škodlivé látky.

Konzumace masa není sama o sobě nezdravá. Důležité je vybírat si správné druhy masa, připravovat ho zdravě a nejíst ho ve velkém množství. Stejně jako u jiných potravin platí, že vyvážená strava bohatá na ovoce, zeleninu a celozrnné obiloviny je základem dobrého zdraví.